Terminowe ubezpieczenie na życie jest jednym z najtańszych tego typu rozwiązań. Najtańsze nie oznacza najgorsze, a dodatkowo jeszcze możesz zaoszczędzić. Podpowiadamy w jaki sposób!

Ważne jest, by jak najwcześniej wykupić taką polisę. Jeśli przystąpisz do ubezpieczenia przed trzydziestką, zapłacisz niższą składkę, niż osoba w sile wieku kupująca ten sam produkt.

Na początek możesz wybrać niższą sumę ubezpieczenia, a w trakcie trwania umowy, gdy powiększy Ci się rodzina, weźmiesz kredyt i będziesz mieć inne zobowiązania, zwiększysz sumę ubezpieczenia i zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Warto zwrócić uwagę, jak towarzystwa obliczają wiek ubezpieczonego: jedne biorą pod uwagę dokładną datę urodzenia, inne rocznik, jeszcze inne kierują się zasadą bliższych urodzin – jeżeli dzień Twoich urodzin jest oddalony od daty podpisania umowy o mniej niż 6 miesięcy, składka będzie wyznaczona według taryf dla starszego rocznika. Niby to kilka złotych więcej, ale w przypadku umowy podpisanej na kilkadziesiąt lat, koszt podwyższenia wieku będzie odczuwalny dla Twojej kieszeni.

Porównaj ofertę w innych towarzystwach. Zawsze warto sprawdzić, czy inni ubezpieczyciele nie oferują lepszych warunków. Zwróć również uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może okazać się, że Twoja polisa jest tańsza, ale warunki ogólne umowy zawierają wiele wyłączeń – czyli we wskazanych w regulaminie sytuacjach odszkodowanie nie będzie Ci się należeć.

Ważny jest również odpowiedni poziom zabezpieczenia rodziny, a więc dobór sumy ubezpieczenia. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z poradnika Podpowiadamy jak wybrać sumę ubezpieczenia na życie.

Jeśli uprawiasz sporty ekstremalne, zwróci uwagę, czy ubezpieczenie na życie nie wyłącza odpowiedzialności towarzystwa w przypadku śmierci w wyniku tego sportu. Najczęściej do sportów ekstremalnych zaliczane są: speleologia, sporty spadochronowe, lotnicze, motorowodne, nurkowanie, wspinaczka wysokogórska, ale szczegółowa lista zależy od wewnętrznych uregulowań każdego towarzystwa. Informacja o sportach ekstremalnych również jest zamieszczona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Wysokość składki zależy między innymi od częstotliwości jej opłacania. Korzystniej jest płacić składki roczne, nieco więcej zapłacimy za polisę, gdy będziemy opłacać ją półrocznie lub kwartalnie. Jednorazowe wpłacanie większych kwot także daje większą zniżkę.

Ubezpieczenia dla firm
Ubezpieczenia na życie
Ubezpieczenia komunikacyjne